Környezetvédelmi kihívás 

 

A környezetvédelem csak egy lemondásokkal járó folyamat? Vagy vannak benne olyan kalandok is, melynek során új élményeket szerzel? Ezen a kihíváson nem csak olyan feladatokkal lehet találkozni, amik tiltanak valamit, hanem olyannal is, ami feladat megoldására buzdít. Ez által élményeket szerezhetsz, és játékosan tanulhatsz arról hogy is lehet környezetkímélőbb életmódot kialakítani, de a személyiséged, kapcsolataid is fejlődnek majd általa, és remélhetőleg, egy kissé megváltoztatja a szokásaidat, és a továbbiakban is használt zöld szokásokat alakít ki benned.

 

1. Könyvcsere.

Egy ismerőssel, baráttal cserélj könyvet. Vigyetek mindketten be kedvenc könyveitekből. Mutassátok be őket egymásnak, és válasszatok ki egyet-egyet, amit kölcsönadtok egymásnak egy olvasásra. Nem kell félni ,hogy a másik nem hozza vissza, hisz nálad ott lesz az ő könyve, amit ha vissza szeretne kapni, vissza kell, hogy hozza a tied is. Ez jó kis program, arra is, hogy élményt szerezzetek. Ráadásul egy közös élményt az ismerősötökkel, akivel így még jobban megismerhetitek egymást. Ha tetszik többször és akár másokkal is megcsinálhatjátok.

Hogy véditek ezzel a környezetet?

Ha megosztjuk egymással dolgainkat kevesebbet fogunk fogyasztani. Egy kölcsönadott könyvel fákat óvunk meg a kivágástól, hisz nem kell megvenni az elolvasandó könyvet. Később ha tetszik akár könyvcsereklubbok is létrejöhetnek általa.

 

2. Ne vásárolj semmit nap.

 

Hogy véded vele a környezetet?

Manapság a túlfogyasztás jelentősen hozzájárul a környezetszennyezéshez.

Ezen a napon átgondolhatod ezt, és kipróbálhatod, hogy attól, hogy egy nap nem veszel semmit, még milyen jó nap lehet.

Hogy ezt megtapasztald érdemes a napra egy jó kis programot csinálni magának. Pl. kirándulás, meditáció, valamilyen program a városodban levő helyeken, látogatás egy kedves ismerősnél stb.

 

3. Pettelenítés

Most 7 napig, vagyis egy hétig ne igyál ásványvizet, és egyéb pet palackban árusított üdítőt.

Hogy véded vele a környezetet?

A pet palackok által nagyon sok hulladék keletkezik, ami nem bomlik be. Kezelésük még akkor is problémás, ha szelektíven gyűjtjük őket. Manapság rengetegen isszák az ásványvizet, pedig a csapvíz legalább olyan jó, mint az ásványvíz. Próbálj ki helyette környezetbarátabb italokat a héten. Pl. akár ihatsz az évszaktól függően frissen szedett csipkebogyóteát, vagy csalánteát, vagy házi készítésű bodzaszörpöt, befőttlevet, vagy almás rétes készítésből maradt almalevet, vagy mai eszedbe jut és ki tudod próbálni.

 

4. Lomizás

Vegyél valamit használtan.

Lehet ez egy bútor, egy ruha a használtboltból,könyv antikváriumból vagy bármi a vateráról, de ott figyelni kell, hogy használt legyen, vagy egy könyv az antikváriumból. Vásárold ezt olyan helyről, ahol nem szoktál. Pl. ha rendszeresen vásárolsz használt ruhákat, ne ott teljesítsd a kihívást, hanem ha pl. sose vásároltál még vaterán tedd ott.

Hogyan véded vele a környezetet?

Ha megveszel valamit ami másnak már nem kell, az nem a szemétbe kerül, és nem is kell legyártania újonan senkinek, amivel szennyezné a környezetet.

 

5. Autómentes nap.

Ne ülj autóba 24. óráig.

Hogy véded vele a környezetet?

Az autók rengeteg káros, üvegházhatású gázt bocsátanak ki. Helyette utazz gyalog, biciklivel vagy tömegközlekedéssel.

 

6.Saját termés

Ha van kerted ültess bele valami ehetőt, ha nincs a városodba fát, vagy gerillakertészkedj, vagy segíts kertészkedősen valahogy. Kertészkedés bárhogy ér, akár a szüleidnél is, de ha végképp nem megy, akkor pedig látogass meg egy hozzád közeli közösségi kertet. Hátha kedvet kapsz majd te is.

Hogyan véded vele a környezetet?

Az élelmiszert gyakran messziről szállítják, a fogyasztás helyszínére, aminek során sok káros és üvegházhatású gáz kerül a levegőbe. Ha te termeled,a az nincs messze. És ha vegyszermentesen csinálod, még jobbat teszel vele a környezetnek.

 

7. Egy jó ügy

Támogass egy jó ügyet.

Lehet ez pénzadomány egy Környezetvédelmi szervezetnek, örökbefogadás, vagy vásárlás egy olyan helyről, ahol az áru ára a környezetvédelemre megy. WWF panda bolt Pl. Magyar Madártani egyesület, kitűző, fészekrakó társasjáték, madárbarát kert kellék, vagy Jane Goodall Intézet, karkötő, póló, könyv stb.

De adhatsz tárgyi adományt is, pl. rossz kabátok, plédek állatmenhelynek.

Vagy részt vehetsz egy ilyen témájú önkéntes munkán. Vagy támogathatsz egy civil szervezetet tudásoddal. pl. fordítás, számítógépes segítés stb. Vagy aláírásoddal is támogathatsz egy kezdeményezést.

 

 

8.  Felfedezőút

Kirándulj a saját településed közelében.

Hogyan véded vele a környezetet?

Sokan nem is tudják, saját településük környékén milyen dolgokat lehet felfedezni, de elmennek akár messzi külföldre, ahol az utazással terhelik a környezetet. Pedig minden település környékén vannak értékek, amit meglehet nézni, legyen az egy érdekes szobor, vagy egy természeti látnivaló.

Én egyetemista koromba fedeztem fel saját településem környékét, mikor a diplomamunkámat írtam, pedig előtte a családunkkal, szinte az egész országot bejártuk. Ekkor fedeztem fel a városunkon átívelő árteret, majd később a szomszédos települések rizsföldjeinek madarász helyeit. Mostmár jól ismerem a környékünket, mégis mindig van felfedeznivaló nálunk. Nemrég látogattam meg pl. egy városunkbeli, épített madárleshelyét, ahol épített pancsoló és még sok minden van a madaraknak, és ő megengedi, hogy mások is látogassák. De kenutúrán pl. még nem voltam a településemen.

 

9. Lomtalaníts online

Rakj rendet a levelesládádba.

Jön egy csomó spam, kapsz egy csomó hírlevelet, innen-onnan rendszeresen, amit elolvasás nélkül törölsz, mert mondjuk feliratkoztál egy hírlevélre, de nem olyan mint gondoltad, vagy már nem érdekel. Iratkozz le ezekről a hírlevelekről. Vagy van egy blogod, honlapot, amit már nem használsz. Töröld. Vagy regisztrálva vagy valahova, de már nem használod. Pl. internetes társkereső, de már megtaláltad a párod. Töröld a regisztrációd, profilod. Vagy szüntesd meg a már nem működő, nem nézett e-mail címed.

Hogy véded a környezetet vele?

A digitális lábnyomunkal is szennyezzük a környezetet, hisz a rengeteg levél, spam, elküldéséhez tárolásához is sok erőforrást használnak. Ezért felesleges dolgokat pazarlás kapni onnan. Ez által még azt is megtanulhatjuk, ha képet rakunk fel a facebbookra, vagy bárhova érdemes azt előtte lekicsinyíteni, hisz így sokkal kevesebb helyet foglal.

 

10. Belföldiesítés

Egy hétig mondj le egy külföldről hozott árúról. Pl. ha szoktál vásárolni külföldi gyümölcsöt banán, narancs, azt ne tedd, vagy abbahagyhatod a kávézást, vagy bármi. Nem csak élelmiszer lehet. Ha igazán hatékony akarsz lenni, akár kipróbálhatod azt is, milyen, ha egyálltalán nem veszel ilyen dolgokat.

Hogy véded vele a környezeted?

A távolról idehozott termékeknek egyik nagy hátránya, hogy szállításuk során hatalmas mennyiségű káros anyag kerül a levegőbe, ami hozzájárul a globális felmelegedéshez is.

 

11.Zöld ajándék

Gondolkozz el, hogy kinek mikor milyen dolgot ajándékoznál környezetbarátan.

Nem kell ahhoz ajándék nélkülinek lennie egy ünnepnek, hogy zöld legyen. Felírhatod ezt, és később megvalósíthatod, de akár már meg is veheted a kiszemel dolgot, ha egyáltalán megvehető.

Hogyan lehet környezetbarátan ajándékozni?

Biotermék

Állat, erdő stb. örökbefogadás

Használt árú ajándékozása

Szolgáltatás ajándékozása

Hulladékból készült termék ajándékozása.

 

Testvérem nagyon szeretett volna egy rizikó nevű társasjátékot, már elég régóta. Folyamatosan figyeltem a vaterán, hogy jelenik-e meg, és egyszer megjelent. Akkor karácsonykor azt kapta tőlem ajándékba, és teljesen olyan volt mint egy új ajándék.

Máskor a családunk kapott a szüleimtől szolgáltatást. Az volt az ajándék, hogy kiszabadulós játékra mentünk el, ráadásul furfangos módon kellett megfejteni. Mindenki nagyon örült neki.

 

12. Informálódás

Olvass, nézz, halgass valamit a témába. Egy zöld honlapon, vagy egy könyvben, újságban. Így képezheted magad a területen, több tudásra tehetsz szert és ez formál téged. Még jobb, ha valami olyat is olvasol, ami pozitív példát mutat. Pl. ahol olvasgathatsz greenfo, tiszta jövő, MME honlapja stb. Vagy nézhetsz ilyen témájú filmet, műsort youtube videót, elmehetsz egy ilyen előadásra stb.

 

13. Újságlerakat

Hozz létre egy helyet a környezetedben. A városodban, vagy a munkahelyeden, ahova elolvasott újságaitokat beviszitek, és helyette egy másikat visztek haza. Beszéljétek meg, ki milyen újságot járat, és fogadjátok meg, hogy idén kevesebbet fogtok, hisz egymáséit el tudjátok majd olvasni.

Hogyan véded  vele a környezetet?

Kevesebb újságot vesztek, akkor kevesebb papír fogy, és fákat mentetek meg vele. Ráadásul közösséget is építetek.

 

14. Vega nap

Egy napig ne egyél húst.

Hogyan véded vele a környezeted?

A hús előállítása okkal több energiát, vizet, és egyéb erőforrást igényel mint a növényeké.

Hátha rákapsz, hogy néha húsmentes napot csinálj.

 

15. Beszélgetős nap

Beszélgess egy emberrel, ismerőssel a környezetvédelemmel kapcsolatos aggodalmaidról, véleményedről, gondolataidról, akiről azt tapasztalod kevésbé érdekli a környezet állapota.

 

16. Nem kidobandó

Javíts, vagy javíttass meg valamit, amit amúgy kidobnál.

Fontos, hogy ez pl. ne az elromlott villany vagy ilyesmi legyen, amit amúgy is meg kell, hogy javíts, hanem amit egyébként kidobnál. Lehet pl. cipőt elvinni a cipészhez, elektromos készüléket, megjavíttatni, megstoppolni a kikopott zoknit, felújítani a kopott ruhát stb. Ha igazán jól csinálod, nem olyan dolgot csinálsz, amit egyébként is szoktál.

Hogy véded vele a környezetet?

Nem kerül a cucc a szemétbe, és nem kell helyette újat venni, ami energia, anyag befektetéssel jár.

 

17. Kóstoló

Kóstolj meg egy helyi termelőtől származó vegyszermentes terméket, amit még nem tettél. Lehet ez egy különleges lekvár, különleges sajt, különleges szörp. Pitypangzselé, olyan méz, amit eddig még nem ettél. Pl. repceméz. Sok ilyen dolgot árulnak különböző vásárakon.

Hogyan véded vele a környezetet?

A távolról érkezett árúk szállítása során sok környezetszennyező, üvegházhatású gáz kerül a légkörbe. A helyi terméket nem kell sokat szállítani, a biogazdálkodás kimondottan jó a természetnek. Ráadásul így a helyi gazdaságot is támogatod.

 

18. könyvtár

Menj el a könyvtárba, nézegesd a könyveket, kölcsönözz ki valamit, vagy csak olvass újságot, kölcsönözz DVD-t, hallgass zenét.

Hogyan véded vele a környezetet?

A könyvtár egy környezetbarát intézmény, ahol nem kell megvenned a dolgokat, ahhoz, hogy használd. Egy közösség bármely tagja használhatja őket, ami megint csak környezetbarát.

 

19.Autómentes hét

7 napig ne ülj be az autódba, ha a saját településeden mész valahová.

Hogyan véded vele a környezetet?

Az autó sok káros és üvegházhatású anyagot bocsát ki. A saját településeden nem nehéz gyalog, vagy bicajra ülni. Ha nagyvárosban laksz a tömegközlekedés is segíthet.

 

20. csomagolásmentesen

Vásárolj valami kaját saját edénybe.

Ez lehet pl. autómatás tej, vagy pl. piacon tojás, amit a saját tojástartódba raknak. Vagy visszaváltott szódásüveg. Ha nagyvárosba laksz kereshetsz olyan fűszerboltot, ahol kimérik saját edénybe. Testvérem Szegeden szokott ilyen helyen fűszert vásárolni. És ott még sok különlegesség is van.

Hogyan véded vele a környezetet?

A csomagolás felesleges hulladékképződéssel jár, amit megelőzhetünk az így vásárolt árúval.

21. Körforgás

Vásárolj újrahasznosított dolgot.

Pl. egy hulladékból készült terméket, vagy újrapapírt, vagy újrapapíros füzetet, vagy bármi ami valami újrafeldolgozásával készült. Bármi lehet, de ha nincs ötleted és a fentieket se akarok, írok egy két helyet, ahol lehet, meg azért is, hogy lásd mire gondolok. PL. rEcikDina a meksán árul ilyen hulladékból saját kezével készített dolgokat, valamint a Rethy fashion Webáruházában farmerek újrahasznosításával készült dolgokat árul. Keress te is ilyen lehetőségeket.

 

22. Kölcsönbe

Kölcsönözz valamit, ami nem könyv.

Pl. társasjátékot lehet a nagyobb városokban. DVD-t bicajt. Ha végképp nem találsz semmi kölcsönzőt a környékeden, kölcsönözhetsz valamit ismerőstől is.

Hogyan véded vele a környezetet?

Nem kell mindent megvenni, amire csak kis időre van szükséged, vagy csak ki szeretnéd próbálni. Ugyanúgy mint a könyvtárnál, ha kölcsönözöl valamit azt többen is használjátok. Egy közösség. Így kevesebbet kell gyártani belőle, ami anyag és energia megtakarítással jár.

 

23. Megosztás

Ossz meg valamidet valakivel. Ez a kihívás hasonlít a könyvcserés, újságos és a kölcsönzős feladatokhoz.

Az a lényege, hogy egy tárgyad megoszd másokkal. Pl. szervezhettek közös társasjátékos délutánt, ahol egymás játékaival játszatok, vagy egy közös "házimozit" Ahol egymás DVDit nézitek meg, vagy közös zenepartit, ahol egymás kedvenc dalait, lemezeit hallgatgatjátok. Hogyan véded vele a környezetet?

Ha megosztjuk a dolgainkat egymással kevesebbet fogyasztunk, és még gazdagabbak is leszünk általa.

 

24. Választós

Ez mos egy rendhagyó feladat abból a szempontból, hogy három feladat közül választhatsz.

a, Évszaktól függően hozz létre valamit az állatoknak pl. odú, ablakodú, amit panel ablakára is lehet tenni, természetvédelmi farakás, télen madáretető, madárfürdő és itató, fészekanyag gyűjtő hely, méhmenedék, lepkelegelő ezeknek utánanézhetsz az MME oldalán.

b, menj el egy állatmenhelyre és fogadj örökbe egy kutyát, vagy más állatot.

c, vásárolj Fair Trade terméket, aminek a lényege, hogy felsősen lehet a 3. világbeli országból is vásárolni vele pl. kávét, csokit, mert az ilyen terméket termelők figyelnek a környezetvédelemre illetve arra is, hogy az ezt előállító munkások normális fizetést kapjanak. És hogy fejlődjenek tőle a közszolgáltatások is, pl. oktatás, egészségügy.

 

25. Finálé

Fogadj meg öt dolgot, amin ezentúl változtatsz az életedben, és környezetbarátabb leszel általa.

Talán a kihívás segített, hogy zöldebbek legyenek a szokásaid, de más dolgot is választathatsz.

Megfogadhatod pl, hogy ezentúl kevesebb féle újságot veszel, hogy autómatás tejet iszol, hogy hetente egyszer nem eszel húst, hogy könyvtárba jársz, hogy fojtatod a könyvcserét ismerőseiddel, hogy termelsz saját élelmiszert, hogy sokat vásárolsz helyi termelőtől, hogy hacsak lehet környezetbarátan ajándékozol, de azt is, hogy szelektíven gyűjtöd a hulladékot.